Historia Koła

Szczegółowy i arcydokładny opis burzliwych losów KNF Migacz opisany przez naszego nadwornego skrybę.

Dzieje starożytne y krew w żyłach mrożące KNF Migacz

Czyny Dam i Mężów sprawiedliwych, do grona tego zacnego należących.

Młodym jako exemplum,

starym dla przypomnienia,

gawiedzi zaś ku uciesze.

Migacz: geneza

Historia koła zaczyna się w 2005 roku. Wtedy bowiem odbyła się IV Ogólnopolska Sesja Kół Naukowych Fizyki. Jedna z najważniejszych konferencji fizycznych w roku. Jak podaje anonimowy kronikarz.

I tak oto niezorganizowana, w nic nie zrzeszona i do tego bez nazwy grupa studentów wybrała się z czystej ciekawości do Krakowa na IV OSKNF. Patrząc na nas, można było pomyśleć: Fizycy, ale bez kierunku, bez drogi, którą chcieliby podążać w jakże zawiłej tej nauce. Na szczęście tak nie było, gdyż wiedzieliśmy co chcemy robić, jednakże nie wiedzieliśmy jak to osiągnąć. Obcując z innymi uczestnikami owej konferencji, zbieraliśmy informacje na różne tematy, zarówno z samej fizyki, jak i działalności kół. Podczas jednego z wieczorów w czasie przerwy między wykładami, daliśmy sobie postanowienie, iż po powrocie na uczelnię zawiązujemy koło i będziemy działać.

Postanowienie szybko zostało spełnione. Koło Naukowe Fizyków Migacz wyłoniło się oficjalnie z pomroki dziejów wraz z nastaniem 2006 roku. Pierwszym i jak dotąd jedynym opiekunem koła został dr hab. Janusz Przesławski. Wielu może zastanawiać, jaka jest geneza nazwy – Migacz. Wszak w większości nazw kół naukowych fizyków, oczywiście jeśli posiadają jakąś dodatkową nazwę, można znaleźć nable, bozony czy kwanty. Skąd więc swojski migacz? Nie ma jednej odpowiedzi. Docierając do dokumentów z czasów założenia organizacji, można natknąć się na dwa wytłumaczenia. Pierwsze z nich dowodzi wysublimowanego poczucia humoru założycieli. Chcieli bowiem w przekorny sposób pokazać, że nie będą migać się od roboty. Zamiast tego zamierzają starać się robić coś więcej. Wskazać drogę innym studentom. To łączy się z drugim wytłumaczeniem. Migacz ma być niczym latarnia morska dla młodych studentów fizyki. Ma pokazywać kierunki rozwoju i pomagać w nawigowaniu przez ciemne wody nauki (w szczególności podczas sesji). Istnieje też trzecie wyjaśnienie. Jest to jednak wyjaśnienie tajemne. Przekazywane drogą ustną przez najbardziej wtajemniczonych spośród Migaczy. Może zadziwić a nawet przerazić nieprzygotowanych na tak szokujące wieści. Dlatego dla dobra publicznego autor postanowił zakryć je zasłoną milczenia.

Konferencje kuźnią fizyków

Pierwszym dużym przedsięwzięciem koła było zorganizowanie we Wrocławiu V OSKNF. Konferencja okazała się sukcesem. Wzięło w niej udział ponad 70 młodych fizyków z 15 kół naukowych zlokalizowanych w całym kraju. W auli im. J. Rzewuskiego przedstawiono blisko 30 referatów. Odbyła się również sesja plakatowa. Obecnie koło jest organizatorem dwóch cyklicznych konferencji. Są to Winter Kindergarten of Theoretical Physics oraz FAK (Fizyczno-Astronomiczna Konferencja). Pierwsza z nich to międzynarodowe wydarzenie naukowe odbywające jako impreza towarzysząca Winter School of Theoretical Physics. Kindergarten to impreza o długiej tradycji. Pierwsze przedszkole zostało zorganizowanie w 1966 roku. Wtedy organizatorem było Koło Naukowe Fizyków Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Później inicjatywę przejęło Koło Naukowe Fizyki Teoretycznej. Niestety oba koła już nie istnieją. Migacz stał się kontynuatorem chlubnej tradycji organizacji przedszkola. Dzięki temu niemal co roku studenci z całej Europy mogą spotkać się i porozmawiać o fizyce oraz co równie ważne odwiedzić i posłuchać uczestników Szkoły. FAK jest natomiast spotkaniem bardziej kameralnym. Ta konferencja od początku była organizowana przez Migacza. Tradycyjnie odbywa się w Karpaczu. Pozwala rozpocząć młodym naukowcom ich karierę w środowisku naukowym. Należy również wspomnieć o Wrocławskiej Konferencji Studentów Nauk Technicznych i Ścisłych Puzzel. Migacz był głównym organizatorem pierwszej edycji tego wydarzenia oraz współorganizatorem trzeciej.

Ku nowym ziemiom

Aby poszerzać horyzonty swoich członków, Migacz oprócz konferencji organizuje również wyjazdy do ośrodków naukowych w kraju i za granicą. Spośród wojaży najbardziej spektakularnymi są wycieczki współfinansowane przez DAAD (skrót od Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej). W ramach tej współpracy dwukrotnie wyprawiono się za zachodnią granicę. Było to w 2012 i 2014 roku. W tym czasie odwiedzono Drezno, Clausthal-Zellerfeld, Getyngę, Frankfurt nad Menem, Karlsrue oraz Monachium. Dzięki przemyślanemu planowi wyjazdu w 2014 odwiedzono również CERN, który przecież znajduje się w Szwajcarii. Jeśli natomiast chodzi o wyjazdy krajowe, należy wspomnieć o: Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Członkowie koła byli również wielokrotnie gośćmi wrocławskiego Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN.

Giełdy Kół Naukowych

Zanim w styczniu 2006 Migacz został zarejestrowany, członkowie koła zdążyli wziąć udział w grudniowej Giełdzie Kół Naukowych. Pokazuje to, że dla Migaczy nie ma rzeczy niemożliwych. Szczególnie jeśli chodzi o reprezentowanie organizacji, która jeszcze nie powstała. Od tego czasu koło regularnie uczestniczy w GKN. Kilkukrotnie udało mu się osiągnąć sukces

2006 – II miejsce

2008 – nagroda główna „Srebrny Łoś”

2012 – nagroda publiczności

2015 – III miejsce

Migacz został również doceniony jako jedno z najaktywniejszych kół naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyróżnienie to otrzymał w 2012 i 2013 roku.

Ważne osoby

Opiekun koła